Vad hände med mpox/apkoppor egentligen? Sentry har svaren.

Förra sommaren slog nyheten om mpox (tidigare apkoppor) ned som en bomb i gayvärlden. Reportage och otäcka bilder spreds i olika nyhetskanaler och smittorisken var stor, inte minst ute i Europa. Många var oroliga och det tog ett tag innan vaccin fanns tillgängligt. Men hur är läget nu?

Sedan i maj bedöms mpox inte längre utgöra ett internationellt hot mot människors hälsa enligt Världshälsoorganisationen (WHO). Utbrottet hade tidigare klassificerats som ett internationellt nödläge den 23 juli 2022, men WHO har meddelade att hotet har minskat. Trots detta fortsätter globalt spridningen av mpox, och det krävs ett kontinuerligt och långsiktigt arbete för att förhindra nya utbrott. (mer …)

Fortsätt läsaVad hände med mpox/apkoppor egentligen? Sentry har svaren.

Gör testet och ta nästa steg – National HIV Testing Day

Den 27 juni är det National HIV Testing Day (NHTD) i USA, en årligen återkommande dag som främjar HIV-testning och betonar dess betydelse i arbetet för att avsluta HIV-epidemin.

”Gör testet och ta nästa steg” är årets tema och betonar att kunskap om din HIV-status hjälper dig att välja alternativ för att hålla dig frisk.

– Årets tema är en påminnelse om att oavsett hur du testar och vilket resultat ditt hiv-test ger, är själva testet bara första steget i din vård eller förebyggande av hiv”, säger Kaye Hayes, biträdande statssekreterare för infektionssjukdomar. (mer …)

Fortsätt läsaGör testet och ta nästa steg – National HIV Testing Day

Steve var döende i aids – räddades i sista stund av bromsmedicinerna

Foto: Peter Knutson

Sentry har intervjuat fantastiska Steve Sjöquist som nyligen fyllt 67 år. “Det är lite svindlande för jag trodde aldrig att jag skulle nå en ålder som denna. Jag var döende av aids när jag var 39 år.” säger han till Sentry.nu. 

–  Jag har själv varit sjuk i flera år och var nära att dö i aids 1996 men fick som första patient tillgång till bromsmedicinerna som kom då. Jag överlevde som av ett underverk. Min läkare Per Hedman såg min livsvilja och trodde på mig. Det är stort och jag blir fortfarande djupt berörd när jag talar om det. När jag skrev manus till min bok läste jag journalanteckningar och insåg först då hur sjuk jag varit och så många år av kamp för att överleva och succesivt erövra livet tillbaka. I mitt arbete på sjukhuset möter jag mycket sjukdom och kamp och ibland död. Det är inte svårt jag blir bara berörd.   (mer …)

Fortsätt läsaSteve var döende i aids – räddades i sista stund av bromsmedicinerna

När Alexander hade hiv-noja

Sentry har träffat Alexander Erwik som är en känd person inom Regnbågssamhället. Alexander berättar för Sentry.nu om sin hiv-noja och om sitt förflutna med partydroger. Många kanske minns honom från när han var med i realtiyserien Baren som gick på TV3 och att han vann Mr Gay Sweden 2001. Idag driver han en event- och pr-byrå och driver även gayklubben MILQ sedan snart ett år tillsammans med två andra. 

–  Jag har en bakgrund inom media och har varit reporter på Aftonbladet-tv och TV3.se samt som chefredaktör på finest.se där jag jobbade i nästan 10 år. Jag har sex syskon och växte upp större delen av min barndom i Värmland, Charlottenberg. Min pappa bor kvar där med sin nya fru sedan 25 år. Min mamma bor i Norge, men vi har ingen kontakt idag.   (mer …)

Fortsätt läsaNär Alexander hade hiv-noja

Sprutor istället för piller en möjlighet för hiv-positiva?

Reklamfilmer för hiv-medicin som man tar en eller två gånger i månaden via en spruta visas flitigt i amerikansk tv. En av de mest kända är CABENUVA. Hur fungerar preparaten och har de kommit till Sverige? Vad finns det för fördelar och nackdelar?  

Injektionerna är långverkande och istället för att behöva ta dagliga piller så tar patienten en spruta varje månad och vissa fall varannan månad. Medlet hjälper dig att nå omätbara virusnivåer precis som piller och gör att patienten fortsätter att ha oöverförbar hiv 

Rilpivirine and cabotegravir blev godkända som läkemedel i EU i december 2020I. I Sverige används bland annat  Vocabria för injektion vars aktiva substans är kabotegravir. Kabotegravir tillhör en grupp antiretrovirala läkemedel som kallasintegrashämmare.  (mer …)

Fortsätt läsaSprutor istället för piller en möjlighet för hiv-positiva?

Nu tar Sentry.nu nya tag

Du kanske har märkt att Sentry.nu inte varit så aktiv på ett tag. Skälet till det är något som varit väldigt omskakande. Den 15 februari hände något som för evigt kommer förändra mig verklighet. Min far Nicke Johansson dog efter långvarig sjukdom. Visserligen hade han varit sjuk länge men nu var han på bättringsvägen. Han hade nyligen varit på rehab men träningen kanske var mer än vad hans hjärta orkade, han blev trött la sig ner i sängen och det var det sista som han gjorde i livet.  

Nicke och jag har drivit Sentry.nu sedan starten. Jag minns att när jag var yngre så var Nicke ofta på begravningar. Han berättade för mig att nu har den här vännen dött och jag ska på en begravning i helgen. Det som tog livet av hans vänner var Aids. Då fanns det ingen bot eller bromsmediciner.   (mer …)

Fortsätt läsaNu tar Sentry.nu nya tag

Znars resa från säkerhetsrisk till uppehållstillstånd

 

 

Kurdiska gaykillen Znar Bozkurt blev anklagad av Säpo för att vara ett säkerhetshot utan att veta varför och utan att kunna försvara sig mot anklagelserna. På grund av detta så blev han utvisningshotad och levde med ständig rädsla för att bli utvisad. Tage är Znars första pojkvän, och de är gifta.

– När jag var singel brukade jag testa mig varannan månad. Jag använde alltid kondom.

Znar är gift med sin make Tage och tidigt en morgon när Tage skulle till jobbet så blev deras hem utsatt för en razzia där polisen tog med Znar. Sentry träffar honom i förvaret hösten 2002. Han berättar:

– Jag var jätterädd och jag kände mig stressad. Jag var så stressad att jag svettades väldigt mycket och när jag kom fram till förvaret var jag alldeles blöt. (mer …)

Fortsätt läsaZnars resa från säkerhetsrisk till uppehållstillstånd